Vinyl je v současné době jedním z nejprodávanějších materiálů, co se týče hladké podlahy jak pro komerční objekty, tak hlavně pro residenční bydlení. V článku níže se Vám pokusím zcela jednoduše avšak věcně vysvětlit vše důležité ohledně vinylových podlahovin a pokusím se objektivně zhodnotit, zda je lepší vinyl lepený, vinyl se zámkem tzv. „click" nebo vinyl bez lepení tkz. „loose-lay" materiál. Chtěl bych podotknout, že v rámci prodejů by nám mělo být jedno, zda si klient zakoupí vinyl lepený, „click" nebo „loose-lay" (v nabídce od výrobců máme všechny varianty), ale od samého začátku jsme se rozhodli jít směrem materiálů moderních bez nutnosti použití lepidel, další chemie a hlavně jsme nechtěli dělat to co všichni, tedy lepený vinyl u nás najdete jen pro individuální projekty, hlavně komerční. 

Co to vlastně vinyl je a jaký rozdíl je mezi vinylem a PVC?

Jaký je rozdíl mezi vinylem a PVC? Vlastně se jedná jen o hrátky se slovíčky, pod názvem PVC jsme vždy znali hlavě materiály, které se vyráběly v rolích a musely se k podkladu vždy lepit a následně třeba ve spoji svařovat. Vinyl je po stránce složení úplně to samé co je PVC, nicméně pod pojmem vinyl si dneska už nepředstavujeme žádné role, ale dílce ve formátech lamel, čtverců a obdélníků. Vinylové dílce někdy najdeme pod názvem „PVC v dílcích" nebo se někdy objevuje pojem „LTV" (luxusní vinylové dílce/dlaždice). Můžeme je rozdělit do 3 kategorií, tedy dílce lepené, dílce se zámkovým spojem „click" (plovoucí) a dílce bez lepení „loose-lay" (volně ložené). Volně loženému vinylu se budeme věnovat níže v samostatném článku. 

Věčná otázka - je lepší vinyl „click" nebo vinyl lepený?

Nedá se odpovědět jednoznačně a vždy bude záležet, co od podlahy člověk očekává. Na úvod bych jen podotknul, že ne každý lepený vinyl musí být levnější a ne každý click zase „hodně" drahý. Dneska se na trhu dají najít jak vysoce kvalitní lepené dílce za vyšší ceny, tak vysoce kvalitní vinyl „click" od renomovaných výrobců za cenu akční/výhodnou. Většinou když klient poptává vinyl lepený, je to buď z důvodu nižší pořizovací ceny materiálu, nebo zdůvodnění, že má podlahové vytápění a tak zákonitě musí mít lepené dílce, které jsou jen cca 2mm tlusté. Obě informace jsou ale často mylné a hodně zavádějící. Ano vinyl lepený bývá zpravidla levnější než „click" materiál nebo dílce „loose-lay", nicméně, co se ušetří na materiálu, pak zpravidla zaplatíme na úpravě podkladu a montážních pracích, často nás tedy ve finále lepená varianta může vyjít i dráže než modernější „click" nebo „loose-lay".

Pokud se bavíme třeba o variantě novostavby RD (takový klasický příklad poptávky na vinyl), pak na nově litý podklad je potřeba udělat základní úpravu tj. penetraci a min. vrstvu nivelace 3-4mm (dle stavu podkladu může být klidně i více, cementové potěry někdy bývají vylité v normě +- 5mm). Bez těchto úprav se lepené dílce nedají realizovat, někdy se i my setkáváme s tím, že klient řekne, že to je v pořádku a když je podklad nový, tak to musí stačit, nicméně pod všechny hladké, lepené podlahy se vždy základní úprava udělat musí. Mějme na paměti, že lepené dílce jsou cca 2mm tlusté a vše by pak na finálním vzhledu bylo vidět. Ono se to nezdá, nicméně každá menší nerovnost, každý malý kamínek či prasklina jsou přes dílce na podkladu vidět. Tedy se dostáváme k tomu, že i když je lepený dílec oproti plovoucímu vinylu většinou cenově dostupnější, následné práce oba systémy cenově vyrovnávají. U vinylu „click" není potřeba litý podklad (máme na mysli nově vylitý nebo stávající dle normy ČSN 74 4505) dále upravovat, případné lokální problémy se dají vyřešit vysprávkami a vinyl „click" se může přímo instalovat (pod dílce „click" se používá jen originální akustická, komfortní podložka, případně jsou dneska na trhu k dispozici dílce „click" s již integrovanou podložkou = TARKETT STARFLOOR CLICK ULTIMATE

Jiné by to bylo v případě, kdy je podklad v tak špatném stavu, že se úprava prostě musí udělat bez ohledu na výběr materiálu. Pak samozřejmě varianta lepeného dílce má své opodstatnění a může akci cenově zvýhodnit, nicméně jak jsem na začátku psal, vždy záleží, co od podlahy člověk očekává. Lepené dílce jsou cca 2mm tlusté a tedy nejsou nijak komfortní z hlediska chůze ani z hlediska akustiky, někdy je to pocitově jako chodit po betonu, což třeba v domácím prostředí není úplně ideální. Vinyl „click" se vyrábí v tloušťce cca 4-5mm (celovinyl) nebo v tloušťce cca 7-10mm (s jádrem z HDF či korku) a při instalaci se používá akustická, komfortní podložka (pokud není již součástí konstrukce dílce). Dílce pak tedy pocitově působí více komfortně jak z hlediska chůze, tak z hlediska akustiky

Vinyl „click" má tu výhodu, že se dá bez problémů instalovat na stávající podklady jako je třeba dlažba, pvc, laminát či dřevo. V případě vinylu lepeného se vždy musí buď stávající podlahy demontovat a podklad následně upravit nebo se případně dají některé podlahy jako třeba dlažba, osb desky... upravit nivelací, opět ale narůstají položky za vícepráce a s tím i riziko, že se při úpravě něco pokazí (příkladem je třeba náročná úprava dlažby nebo parket pomocí nivelace). U lepeného vinylu neexistuje varianta lepit dílce na dlažbu nebo stávající podlahy jako pvc, laminát či dřevo přímo bez další úpravy. Nepřítelem u lepeného vinylu je samozřejmě i vlhkost podkladu, která často práce prodlužuje, někdy dokonce znemožňuje instalaci (nově vylitý podklad standardně dle zkušeností vysychá na potřebnou hodnotu 2-3 měsíce). S tím souvisí také možnost další práce s materiálem, jakmile jednou dílce nalepíme, pak není možná demontáž bez poškození dílce i podkladu. Vinyl „click" se díky zámkům dá demontovat a následně opět použít bez poškození, tedy i případná demontáž i výměna proběhne bez problémů. Kvalitní vinyl „click" má svůj zámkový spoj vodotěsný a stejně jako dílec lepený tedy působí celistvě bez problémů s vodou (i tak, ale do koupelen a WC doporučujeme dlažbu). 

Problémy, často kladené dotazy, jak na realizaci?

V poslední době u nás lidé často hledají radu či pomoc ohledně koupě či realizace vinylu ať už lepeného nebo click systému. Nejčastější otázky a hledání pomoci se týkají lepeného vinylu, kdy se v poslední době ukazuje jak důležité je koupit kvalitní výrobek a samozřejmě dodržet všechny technologické postupy. V první řadě je potřeba dobře vybírat materiál, což je polovina úspěchu, pokud zakoupíme přes e-shop či v řetězci laciný výrobek často dovážený z Číny je jen otázka času, kdy vyskočí první problémy. Věřte, že to není jen taková laciná fráze, když Vám řeknu, že kvalita výrobku vždy odpovídá ceně. Když už dobře vybereme a nekoukáme pouze na nejnižší cenu, musíme se plně soustředit na dodržení všech postupů, které vedou ke 100% spokojenosti, věřte, že když při cestě uděláme jeden špatný krok nebo někde něco ošidíme na výsledku to bude vždy znát. Tedy od "dokonalé" přípravy podkladu (penetrace, kvalitní nivelace), kdy nezapomeneme na broušení či další provedení penetrace se dostáváme k lepení dílců pomocí kvalitních lepidel a následnému válcování finální vrstvy. To vše však nejde ani bez připravenosti stavby, tedy dodržení norem na rovinnost a hlavně vlhkost podlahy - k tomu se váže i další velmi důležitý poznatek, samotné úpravy podkladu a následné lepení dílců nelze provádět za nízkých teplot a nestandardních podmínek. Pokud máte na stavbě 10°C, nefungují ještě radiátory a podklad je studený, pak na nějaké práce či samotné lepení dílců zapomeňte. To, že výrobci udávají za jakých teplot se má podlaha realizovat není jen výkřik do tmy. Výsledek? Dílce nedrží, lepidlo nelepí, vše je špatně a už jen těžko se to bude opravovat. 

U click systémů je situace o poznání lepší, většinou nejsou problémy s realizací, nicméně si musíme dát pozor na to co kupujeme. Pokud jdete po nejnižší ceně, nikdy nedostanete 100% to, co hledáte a opět to není jen taková fráze. V roce 2020 se plně rozjel prodej vinylů s přívlastkem Rigid, na této vlně se dneska veze snad každý prodejce a velkoobchod, ale výsledek? Jen boj o co nejlepší cenu... třeba pokud budeme hledat kvalitní vinyl Rigid určitě za cenu cca 590,- Kč/m2 bez DPH nedostaneme super materiál. Většina prodejců v této cenové hladině nabízí pouze materiál z Číny, který má s pořádným Rigidem pramálo společného. Ano dostaneme sice vinyl s integrovanou podložkou, dneska už konečně bez ftalátů, ale kvalita jádra, zámků a povrchové úpravy je diskutabilní a je pak otázka, zda nakonec za tuto "nízkou" cenu nedostaneme jen nablýskaný šmejd. Pokud chceme opravdu kvalitní SPC nebo RIGID vinyl od evropského výrobce, musíme počítat s cenami nad 700,- Kč/m2. Na druhé straně díky koupě vinylu click nám často odpadají problémy s podkladem a realizací jako u vinylu lepeného a věřte, že v poslední době se s problémy ohledně lepených dílců setkáváme velmi často. Ještě jedna věta na závěr této sekce. Pokud Vám nějaký prodejce bude tvrdit, že musíte mít lepený dílec, jelikož click systém je nestabilní, zámky nic nevydrží a nesmí se na něj instalovat třeba kuchyň pak buďte velmi obezřetní. Nic z toho samozřejmě pravda není!!!

Vinyl a podlahové vytápění

Ať už jste slyšeli cokoli, pak vězte, že na podlahové vytápění nemusíte hledat podlahy s omezenou konstrukční tloušťkou. Velmi často se dneska setkáváme s poptávkou na lepený vinyl či dvouvrstvé dřevěné podlahy na tepelně vytápěnou podlahu, nicméně více než užitné vlastnosti materiálů v tom spíše hraje roli architekt či řemeslník, který zkrátka doporučí takový materiál, kde bude mít kromě prací i lepení a samozřejmě úpravy podkladů. Ať už položíme vinyl 2mm tlustý nebo „click" systém 5mm včetně podložky tepelný odpor bude minimální, v západní Evropě je třeba trend dávat na tepelně vytápěnou podlahu dřevěné podlahy 15-20mm tlusté a to z toho důvodu, že když v prostoru bydlíte celý rok, tak prohříváte postupně. Obecně se udává, že krytina by neměla mít větší tepelný odpor než je hodnota 0,150 m2 K/W. Tyto hodnoty splní všechny druhy vinylů i další materiály, zde udáváme parametry:

  1. - lepený vinyl s tloušťkou cca 2mm má hodnotu 0,012-0,015 m2 K/W
  2. - celovinyl „click" s tloušťkou cca 5mm a vinyl „loose-lay" mají hodnotu 0,040 m2 K/W
  3. - celovinyl „click" a Rigid lick s tloušťkou cca 6mm má hodnotu 0,050 m2 K/W
  4. - vinyl na HDF/korku „click" s tloušťkou cca 10mm má hodnotu 0,090 m2 K/W
  5. - akustická PU podložka pod vinyl click má hodnotu 0,01 m2 K/W

Nicméně pozor i zde máme jeden skrytý problém. Vinyl lepený má sice nejlepší hodnotu, musíme však vzít v potaz, že pod materiálem bude ještě mm vrstva lepidla a min. základní vrstva nivelace 3-4mm, což nám dohromady vytvoří další skladbu, která hodnotu tepelného odporu navýší. Nikde na webu o tom zmíňka není, ale před pár lety jsem narazil na hodnotu cca 0,040 m2 K/W, čímž, se dostáváme opět někde poblíž vinylu click i včetně podložky. Při použití podlahy s větší konstrukční tloušťkou než 10mm je pak propustnost tepla nižší, nicméně to neznamená, že se teplo přes podlahu nedostane do prostoru. Jak jsem uvedl výše, tak rozumná hodnota pro tepelný odpor je někde okolo 0,150 m2 K/W. Rozdíl hodnot mezi lepeným vinylem a „click" nebo „loose-lay" materiálem je zanedbatelný a nemá vliv na finální výsledek použití podlahového vytápení. Nicméně tím nechci popřít skutečnost, že lepený vinyl má nejlepší hodnotu ze všech druhů nabízených vinylů (bavíme se však pouze o hodnotě, kterou má samotný materiál). 

Vinylové dílce a jejich stabilita

Často se setkáváme s názorem, že lepené dílce jsou lepší varianta už jen proto, že se k podkladu pevně lepí a tudíž jsou 100% stabilní. Byla by to asi pravda, ale jelikož je každý objekt, kde se podlahy instalují jiný, tak se to nedá takto říci obecně. Pokud pro lepení dílce použijeme kvalitní lepidlo, podklad bude výborný a i samotná montáž vyjde na jedničku, pak je taková podlaha opravdu stabilní a plní 100% své funkce. Nicméně i zde jsou jistá rizika, která finální výsledek ovlivní, ať už od samotné kvality zakoupeného materiálu, přes technologické postupy úpravy podkladu až po samotnou montáž vinylu. Nicméně stejně jako může všechno vyjít na jedničku, tak se dají práce a finální výsledek pokazit (laciný materiál z Asie, neprofesionálně provedená úprava podkladu a samozřejmě špatná montáž), pokud by to bylo ještě v kombinaci s nevyzrálým podkladem či jiným vlivem okolí, pak se dočkáme pouze podlahy, která nebude vypadat pěkně a naše investice přijde v niveč. Stejný problém jako jsem uvedl výše samozřejmě platí i pro vinylové dílce plovoucí, nicméně velká výhoda je, že když u vinylu click něco pokazíme, dá se to velmi často rychle a snadno opravit, což u lepeného dílce půjde velmi namáhavě, Pokud zakoupíme kvalitní plovoucí vinyl (je jedno, zda celovinyl nebo HDF/korek), provedeme správně technologický postup (dilatace, precizní montáž do zámků) a i podklad bude v pořádku, pak je výsledek z hlediska stability a "pevnosti" materiálu stejný jak u lepených dílců, tak u vinylů click. Nemusíte se bát, že by se Vám zámky otevíraly nebo vinyl click začal dělat stříšky, u kvalitních a dražších produktů je zámkový spoj velmi silný a snese i nejvyšší stupeň objektové zátěže. 

Jaký plovoucí vinyl je lepší, celovinyl, HDF/korek nebo Rigid?

Opět velmi těžká otázka na kterou by každý výrobce odpověděl po svém. Já bych řekl, že pokud se stále budeme bavit o kvalitním materiálu, pak je odpověď vždy stejná a to, že nejlepší varianta je ta která nám bude nejvíce vyhovovat. Nejrozšířenější a nejžádanější varianta je celovinyl, kterého je aktuálně na trhu asi nejrozsáhlejší nabídka, bohužel velké % materiálů má svůj kompletní původ z Asie a kvalita výrobků se hodně liší. Celovinyl má tu výhodu, že jeho konstrukční výška včetně podložky je cca 5-6mm a dá se instalovat všude, ze všech variant je celovinyl asi nejkomfortnější a má skvělé akustické vlastnosti. Vinyl, který má jádro z HDF desky nebo korku je z hlediska konstrukce někde na cca 10mm, což někde už může dělat problém s výškou, nicméně i tento materiál je velmi příjemný, i když z mého osobního pohledu i přes integrované podložky na mě vždy působil více "tvrdě". Problém pak může být samotné jádro z HDF/korku, které i když je impregnované proti vlhkosti, tak může dělat neplechu v prostorách, kde je buď problém s vlhkostí, nebo změnou klimatu. Právě na problémy s vlhkostí, změnou klimatu, sluníčkem, teplem, zimou, vodou a dalšími nástrahami si hravě poradí vinyl, který má jádro z kompozitního materiálu jako je třeba minerál, kamenivo, dřevo. Tento materiál je odrazem moderní doby a hlavně si poradí i s těmi nejnáročnějšími požadavky, více najdete ještě níže v článku nebo na webu v sortimentu vinyl RIGID 

Kvalita vždy na prvním místě

Materiály bychom nikdy neměli vybírat na základě nejnižší ceny někde z e-shopu, který se snaží prodat vše ta každou cenu, je potřeba si vždy zjistit, zda se jedná o výrobek z EU nebo dovoz z Asie. Výrobek by měl být plně atestovaný, neměl by obsahovat žádné nebezpečné látky, hlavně ftaláty. Kromě toho by měl mít nízký obsah emisí a měl by být povrchově ošetřený proti zašpinění a poškrábání, abychom po dobu životnosti neměli žádné další starosti. Vinyl má tu výhodu, že většina výrobků je z hlediska povrchů velmi odolná a kvalitní, jeho údržba je tedy velmi snadná a v současné době se jedná o TOP podlahu z hlediska cena/výkon. Samozřejmostí jsou originální certifikáty od výrobců, které na většině webů chybí, klient sice vidí paramatery, ale často nikde nenajde originál pdf dokument, kde by bylo jasné najít původ. Větší obezřetnost pak doporučujeme právě u dílců lepených, kde je větší riziko koupě nekvalitního materiálu bez potřebných vlastností. Materiál bychom také měli vybírat hlavně u specialistů a vyhnout se řetězcům, které často cílí jen na nízkou cenu bez řešení kvality. Dílce jsou často právě z Asie, obsahují látky zdraví škodlivé a třeba vinyl „click" má velmi často tendenci mít nekvalitní zámkový systém, který už při montáži vykazuje vady a nedokonalosti. U podlahy se vždy vyplatí vybírat s rozumem a nechat si od prodejce poradit a vysvětlit, co podlaha za tyto peníze umí a nabízí. Můžeme doporučit vybírat dílce od předních výrobců z Německa, Francie, Belgie nebo třeba Anglie, samozřejmě i tuzemský výrobce Fatra patří mezi špičku. 

Co si z toho vzít a jaký materiál nakonec zvolit?

Lepený vinyl je na trhu už zajetý a dneska bych ho osobně přirovnal k pevné lince (sice trochu tvrdé přirovnání, ale...), žijeme v roce 2020+ a jsou k dostání nové, skvělé, moderní technologie, které nám usnadňují život, stejně tak tomu je i v případě podlahovin. Nové technologie jsou k dispozici a dokáží nám přinášet jak benefity, tak usnadnit práci a ušetřit čas. Proč tedy používat pevnou linku, když mám mobil? Od samého začátku, kdy se na českém trhu všichni přetahovali na ceně za lepený vinyl jsme se rozhodli jít směrem jiným a nabízet i něco více, tehdy před více jak 15 lety za ceny, které jsou deska daleko výhodnější. Myslíme si, že vinyl „click" přináší daleko více benefitů než vinyl lepený a hlavně více patří do dnešní moderní doby, kdy nemusíme za každou cenu používat chemii a vše jen lepit, jak tomu bylo dříve. Nicméně ani tak nikomu nechceme vymlouvat jít směrem lepeného vinylu, který nemusí být špatné řešení třeba právě ve Vašem případě. 

Rigidní vinyl Tarkett Starfloor click Ultimate v akci za 789,- Kč/m2 bez DPH

Tarkett Starfloor click 55+ celovinyl 5mm v akci za 589,- Kč/m2 bez DPH

Pro více informací zasílejte své poptávky na info@kmd.cz nebo volejte 602 304 422 nebo 724 503 465, rádi Vám uděláme řešení na míru včetně servisu a prací!

Vinyl s označením Rigid jako poslední „upgrade"

Od podzimu 2019 se na trhu můžeme setkat s vinylem, který nese označení Rigid. Jedná se o variantu „click" systému, který nemá jádro z celovinylu nebo HDF nosiče, ale rigidního kompozitu. Tato varianta přináší vinylu téměř „dokonalé" vlastnosti. Rigidní dílce jsou díky své konstrukci extrémně stabilní a pevné, tedy u nich nedochází k žádnému posuvu a rozměrové nestabilitě i v prostorách, kde jsou větší teplotní rozdíly. Jedná se o ideální řešení třeba pro prostory s velkými francouzskými okny, kde po většinu dne do podlahy „pere" sluníčko a běžný vinyl (ať už lepený nebo click) by mohl vykazovat nedokonalosti. SPC minerální jádro je velmi kvalitní a pevné, na trhu se lze setkat i s materiálem WPC, který má dřevité jádro. Základem u rigidních dílců je opět kvalita a země původu, trendem v dnešní době je „svést" se na vlně a nabízet tento materiál za co nejvýhodnější cenu, doporučujeme tedy opatrnost při nákupu. Našli jste rigidní nebo SPC vinyl v ceně okolo 590,- Kč/m2 bez DPH, pak si ověřte, zda se nejedná o dovoz z Číny...

Vinyl „loose-lay" opět představuje moderní technologii a jednoduchost

Jak jsem slíbil, tak se vracím k vinylu bez lepení tkv. volně loženému materiálu. Hlavní předností tohoto systému je moderní konstrukce bez nutnosti lepení, žádný zámkový spoj ani nutnost použití podložky. Dílce se snadno instalují na podklad (je jedno, zda se jedná o zdvojené podlahy, litý podklad nebo podklady stávající jako dlažba, pvc, dřevo či laminát) pomocí ekologické fixace nebo eko. oboustranné lepicí pásky. Tento druh vinylu byl původně zkonstruovaný pro komerční objekty, kde jsou podklady buď lité nebo zdvojené, rozebíratelné a není možno k nim nic pevně lepit. Stejně tak, jako se dneska používají v objektech kobercové čtverce, používá se i hladká podlaha ve formě dílců bez lepení „loose-lay. Dílce jsou 4-5mm tlusté, mají celovinylovou konstrukci včetně speciálního podkladu (nepoužívají se již dále žádné podložky), který zajistí perfektní akustické vlastnosti (8-15 dB) a díky formě instalace se dají velmi snadno demontovat či vyměnit kdekoli v prostoru bez nutnosti rozebírat větší část podlahy. Dílce však nejsou 100% vodotěsné a třeba oproti vinylu „click" jsou o dost dražší. Opět v naší nabídce najdete produkty od výrobce Tarkett, objektová kvalita - nabídka ZDE

Vinyl - na míru krásné a „dokonalé" řešení na schody

Je potřeba mít kompletní řešení a proto se pozastavíme nad řešením schodů, které dneska již nepředstavuje problém ani ve vinylu. Doba, kdy se vinyl lepil přímo na schody a pak se nášlap řešil schodovou hranou je dávno pryč. Díky specializované truhlářské výrobě umíme vyrobit a instalovat originální schody na míru včetně profilu dle výběru (rovný nebo profil s nosem). Každý schod je originál, řešení na míru ať se jedná o vinyl lepený nebo „click" systém. Dnes tak není problém vyřešit otázku schodů elegantně a hlavně kvalitně.