Vinyl je v současné době jedním z nejprodávanějších materiálů, co se týče hladké podlahy jak pro residenční bydlení, tak pro komerční objekty. V článku níže se Vám pokusím zcela jednoduše avšak věcně vysvětlit vše důležité ohledně vinylových podlahovin a pokusím se zcela objektivně zhodnotit, zda je lepší vinyl lepený, vinyl se zámkem tzv. „click" nebo vinyl bez lepení tkz. „loose-lay" materiál. Chtěl bych podotknout, že v rámci prodejů by nám mělo být jedno, zda si klient zakoupí vinyl lepený, „click" nebo „loose-lay" (v nabídce od výrobce Tarkett máme všechny varianty), ale od samého začátku jsme se rozhodli jít směrem materiálů moderních bez nutnosti použití lepidel, další chemie a hlavně jsme nechtěli dělat to co všichni. 

Co to vlastně vinyl je a jaký rozdíl je mezi vinylem a PVC?

Jaký je rozdíl mezi vinylem a PVC? Vlastně se jedná jen o hrátky se slovíčky, pod názvem PVC jsme vždy znali hlavě materiály, které se vyráběly v rolích a musely se k podkladu vždy lepit a následně třeba ve spoji svařovat. Vinyl je po stránce složení úplně to samé co je PVC, nicméně pod pojmem vinyl si dneska už nepředstavujeme žádné role, ale dílce ve formátech lamel, čtverců a obdélníků. Vinylové dílce někdy najdeme pod názvem „PVC v dílcích" nebo se někdy objevuje pojem „LTV" (luxusní vinylové dílce/dlaždice). Můžeme je rozdělit do 3 kategorií, tedy dílce lepené, dílce se zámkovým spojem „click" (plovoucí) a dílce bez lepení „loose-lay" (volně ložené). Volně loženému vinylu se budeme věnovat níže v samostatném článku. 

Věčná otázka - je lepší vinyl „click" nebo vinyl lepený?

Nedá se odpovědět jednoznačně a vždy bude záležet, co od podlahy člověk očekává. Na úvod bych jen podotknul, že ne každý lepený vinyl musí být levnější a ne každý click zase „hodně" drahý. Dneska se na trhu dají najít jak vysoce kvalitní lepené dílce za vyšší ceny, tak vysoce kvalitní vinyl „click" od renomovaných výrobců za cenu akční/výhodnou. Většinou když klient poptává vinyl lepený, je to buď z důvodu nižší pořizovací ceny materiálu, nebo zdůvodnění, že má podlahové vytápění a tak zákonitě musí mít lepené dílce, které jsou jen cca 2mm tlusté. Obě informace jsou ale často mylné a hodně zavádějící. Ano vinyl lepený bývá zpravidla levnější než „click" materiál nebo dílce „loose-lay", nicméně, co se ušetří na materiálu, pak zpravidla zaplatíme na úpravě podkladu a montážních pracích, často nás tedy ve finále lepená varianta může vyjít i dráže než modernější „click" nebo „loose-lay".

Pokud se bavíme třeba o variantě novostavby RD (takový klasický příklad poptávky na vinyl), pak na nově litý podklad je potřeba udělat základní úpravu tj. penetraci a min. vrstvu nivelace 3-4mm (dle stavu podkladu může být klidně i více, cementové potěry někdy bývají vylité v normě +- 5mm). Bez těchto úprav se lepené dílce nedají realizovat, někdy se i my setkáváme s tím, že klient řekne, že to je v pořádku a když je podklad nový, tak to musí stačit, nicméně pod všechny hladké, lepené podlahy se vždy základní úprava udělat musí. Mějme na paměti, že lepené dílce jsou cca 2mm tlusté a vše by pak na finálním vzhledu bylo vidět. Ono se to nezdá, nicméně každá menší nerovnost, každý malý kamínek či prasklina jsou přes dílce na podkladu vidět. Tedy se dostáváme k tomu, že i když je lepený dílec oproti plovoucímu vinylu většinou cenově dostupnější, následné práce oba systémy cenově vyrovnávají. U vinylu „click" není potřeba litý podklad (máme na mysli nově vylitý nebo stávající dle normy ČSN 74 4505) dále upravovat, případné lokální problémy se dají vyřešit vysprávkami a vinyl „click" se může přímo instalovat (pod dílce „click" se používá jen originální akustická, komfortní podložka, případně jsou dneska na trhu k dispozici dílce „click" s již integrovanou podložkou = Krono Xonic by KMD).

Jiné by to bylo v případě, kdy je podklad v tak špatném stavu, že se úprava prostě musí udělat bez ohledu na výběr materiálu. Pak samozřejmě varianta lepeného dílce má své opodstatnění a může akci cenově zvýhodnit, nicméně jak jsem na začátku psal, vždy záleží, co od podlahy člověk očekává. Lepené dílce jsou cca 2mm tlusté a tedy nejsou nijak komfortní z hlediska chůze ani z hlediska akustiky, někdy je to pocitově jako chodit po betonu, což třeba v domácím prostředí není úplně ideální. Vinyl „click" se vyrábí v tloušťce cca 5mm (celovinyl) nebo v tloušťce cca 10mm (s jádrem z HDF) a při instalaci se používá akustická, komfortní podložka (pokud není již součástí konstrukce dílce). Dílce pak tedy pocitově působí více komfortně jak z hlediska chůze, tak z hlediska akustiky

Vinyl „click" má pak tu výhodu, že se dá bez problémů instalovat na stávající podklady jako je třeba dlažba, pvc, laminát či dřevo. V případě vinylu lepeného se vždy musí buď stávající podlahy demontovat a podklad následně upravit nebo se případně dají některé podlahy jako třeba dlažba upravit nivelací, opět ale narůstají položky za vícepráce a s tím i riziko, že se při úpravě něco pokazí (příkladem je třeba náročná úprava dlažby nebo parket pomocí nivelace). U lepeného vinylu neexistuje varianta lepit dílce na dlažbu nebo stávající podlahy jako pvc, laminát či dřevo přímo bez další úpravy. Nepřítelem u lepeného vinylu je samozřejmě i vlhkost podkladu, která často práce prodlužuje, někdy dokonce znemožňuje instalaci (nově vylitý podklad standardně dle zkušeností vysychá na potřebnou hodnotu 2-3 měsíce). S tím souvisí také možnost další práce s materiálem, jakmile jednou dílce nalepíme, pak není možná demontáž bez poškození dílce i podkladu. Vinyl „click" se díky zámkům dá demontovat a následně opět použít bez poškození, tedy i případná demontáž i výměna proběhne bez problémů. Kvalitní vinyl „click" má svůj zámkový spoj vodotěsný a stejně jako dílec lepený tedy působí celistvě bez problémů s vodou (i tak, ale do koupelen a WC doporučujeme dlažbu). 

Vinyl a podlahové vytápění

Ať už jste slyšeli cokoli, pak vězte, že na podlahové vytápění nemusíte hledat podlahy s omezenou konstrukční tloušťkou. Velmi často se dneska setkáváme s poptávkou na lepený vinyl či dvouvrstvé dřevěné podlahy na tepelně vytápěnou podlahu, nicméně více než užitné vlastnosti materiálů v tom spíše hraje roli architekt či řemeslník, který zkrátka doporučí takový materiál, kde bude mít kromě prací i lepení a samozřejmě úpravy podkladů. Ať už položíme vinyl 2mm tlustý nebo „click" systém 5mm včetně podložky tepelný odpor bude minimální, v západní Evropě je třeba trend dávat na tepelně vytápěnou podlahu dřevěné podlahy 15-20mm tlusté a to z toho důvodu, že když v prostoru bydlíte celý rok, tak prohříváte postupně. Obecně se udává, že krytina by neměla mít větší tepelný odpor než je hodnota 0,150 m2 K/W. Tyto hodnoty splní všechny druhy vinylů, zde udáváme parametry:

  1. - lepený vinyl cca 2mm tlustý má hodnotu 0,015 m2 K/W
  2. - vinyl „click" s tloušťkou cca 5mm a vinyl „loose-lay" mají hodnotu 0,040 m2 K/W
  3. - vinyl „click" Rigid s tloušťkou cca 6mm má hodnotu 0,050 m2 K/W
  4. - vinyl „click" s tloušťkou cca 10mm má hodnotu 0,090 m2 K/W

Při použití podlahy s větší konstrukční tloušťkou než 10mm je pak propustnost tepla nižší, nicméně to neznamená, že se teplo přes podlahu nedostane do prostoru. Rozdíl hodnot mezi lepeným vinylem a „click" nebo „loose-lay" materiálem je zanedbatelný a nemá vliv na finální výsledek použití podlahového vytápení. Nicméně tím nechci popřít skutečnost, že lepený vinyl má nejlepší hodnotu ze všech druhů nabízených vinylů (nutno však připočítat další hodnotu navíc za použité nivelace a lepidla). 

Kvalita vždy na prvním místě

Materiály bychom nikdy neměli vybírat na základě nejnižší ceny, je potřeba si vždy zjistit, zda se jedná o výrobek z EU nebo dovoz z Asie, kde je samozřejmě největší produkce vinylů na světě. Výrobek by měl být plně atestovaný, neměl by obsahovat žádné nebezpečné látky a hlavně ftaláty. Kromě toho by měl mít nízký obsah emisí a měl by být povrchově ošetřený proti zašpinění a poškrábání, abychom po dobu životnosti neměli žádné další starosti. Vinyl má tu výhodu, že většina výrobků je z hlediska povrchů velmi odolná a kvalitní, jeho údržba je tedy velmi snadná a v současné době se jedná o TOP podlahu z hlediska cena/výkon. Větší obezřetnost pak doporučujeme právě u dílců lepených, kde je větší riziko koupě nekvalitního materiálu bez potřebných vlastností. Materiál bychom také měli vybírat hlavně u specialistů a vyhnout se řetězcům, které často cílí jen na nízkou cenu bez řešení kvality. Dílce jsou často právě z Asie, obsahují látky zdraví škodlivé a třeba vinyl „click" má velmi často tendenci mít nekvalitní zámkový systém, který už při montáži vykazuje vady a nedokonalosti. U podlahy se vždy vyplatí vybírat s rozumem a nechat si od prodejce poradit a vysvětlit, co podlaha za tyto peníze umí a nabízí. Můžeme doporučit vybírat dílce od předních výrobců z Německa, Francie, Belgie nebo třeba Anglie, samozřejmě i tuzemský výrobce Fatra patří mezi špičku. 

Co si z toho vzít a jaký materiál nakonec zvolit?

Lepený vinyl je na trhu už zajetý a dneska bych ho osobně přirovnal k pevné lince, žijeme v roce 2020+ a jsou k dostání nové, skvělé, moderní technologie, které nám usnadňují život, stejně tak tomu je i v případě podlahovin. Nové technologie jsou k dispozici a dokáží nám přinášet jak benefity, tak usnadnit práci a ušetřit čas. Proč tedy používat pevnou linku, když mám mobil? Od samého začátku, kdy se na českém trhu všichni přetahovali na ceně za lepený vinyl jsme se rozhodli jít směrem jiným a nabízet i něco více, tehdy před více jak 10 lety za ceny, které jsou deska daleko výhodnější. Myslíme si, že vinyl „click" přináší daleko více benefitů než vinyl lepený a hlavně více patří do dnešní moderní doby, kdy nemusíme za každou cenu používat chemii a vše jen lepit, jak tomu bylo dříve. Nicméně ani tak nikomu nechceme vymlouvat jít směrem lepeného vinylu, který nemusí být špatné řešení třeba právě ve Vašem případě. 

Krono Xonic vinyl click s integrovanou podložkou - akční cena 550,- Kč/m2 bez DPH

Tarkett Starfloor click 55+ celovinyl 5mm v akci za 630,- Kč/m2 bez DPH

Prezentace vinylu lepeného Tarkett iD Inspiration

Pro více informací zasílejte své poptávky na info@kmd.cz nebo volejte 602 304 422 nebo 724 503 465, rádi Vám uděláme řešení na míru včetně servisu a prací!

Vinyl s označením Rigid jako poslední „upgrade"

Od podzimu 2019 se na trhu můžeme setkat s vinylem, který nese označení Rigid. Jedná se o variantu „click" systému, který nemá jádro z celovinylu nebo HDF nosiče, ale z SPC nebo RCC kompozitu. Obě varianty přináší vinylu téměř „dokonalé" vlastnosti. Rigidní dílce jsou díky své konstrukci velmi stabilní a pevné, tedy u nich nedochází k žádnému posuvu a rozměrové nestabilitě i v prostorách, kde jsou větší teplotní rozdíly. Jedná se o ideální řešení třeba pro prostory s velkými francouzskými okny, kde po většinu dne do podlahy „pere" sluníčko a běžný vinyl „click" by mohl vykazovat nedokonalosti. SPC jádro je lehčí a pružnější než o něco kvalitnější a pevnější RCC jádro, které je však ve vyšší cenové hladině. Základem u rigidních dílců je opět kvalita a země původu, trendem v dnešní době je „svést" se na vlně a nabízet tento materiál za co nejvýhodnější cenu, doporučujeme tedy opatrnost při nákupu. V naší nabídce najdete kvalitní Rigid od výrobce Tarkett vyráběný výhradně v rámci EU - link ZDE

Vinyl „loose-lay" představuje moderní technologii a jednoduchost

Jak jsem slíbil, tak se vracím k vinylu bez lepení tkv. volně loženému materiálu. Hlavní předností tohoto systému je moderní konstrukce bez nutnosti lepení, žádný zámkový spoj ani nutnost použití podložky. Dílce se snadno instalují na podklad (je jedno, zda se jedná o zdvojené podlahy, litý podklad nebo podklady stávající jako dlažba, pvc, dřevo či laminát) pomocí ekologické fixace nebo eko. oboustranné lepicí pásky. Tento druh vinylu byl původně zkonstruovaný pro komerční objekty, kde jsou podklady buď lité nebo zdvojené, rozebíratelné a není možno k nim nic pevně lepit. Stejně tak, jako se dneska používají v objektech kobercové čtverce, používá se i hladká podlaha ve formě dílců bez lepení „loose-lay. Dílce jsou 4-5mm tlusté, mají celovinylovou konstrukci včetně speciálního podkladu (nepoužívají se již dále žádné podložky), který zajistí perfektní akustické vlastnosti (8-15 dB) a díky formě instalace se dají velmi snadno demontovat či vyměnit kdekoli v prostoru bez nutnosti rozebírat větší část podlahy. Dílce však nejsou 100% vodotěsné a třeba oproti vinylu „click" jsou o dost dražší. Opět v naší nabídce najdete produkty od výrobce Tarkett, objektová kvalita - link ZDE

Vinyl - na míru krásné a „dokonalé" řešení na schody

Je potřeba mít kompletní řešení a proto se pozastavíme nad řešením schodů, které dneska již nepředstavuje problém ani ve vinylu. Doba, kdy se vinyl lepil přímo na schody a pak se nášlap řešil schodovou hranou je dávno pryč. Díky specializované truhlářské výrobě umíme vyrobit a instalovat originální schody na míru včetně profilu dle výběru (rovný nebo profil s nosem). Každý schod je originál, řešení na míru ať se jedná o vinyl lepený nebo „click" systém. Dnes tak není problém vyřešit otázku schodů elegantně a hlavně kvalitně.